NSW Young Entrepreneur International Bootcamp

The Sydney School of Entrepreneurship

More than 30 early stage NSW founders and entrepreneurs were given the opportunity to experience India’s fast growing startup and innovation ecosystem first-hand during a market immersion bootcamp funded by the NSW Government and delivered by the Sydney School of Entrepreneurship and Zone Startups India.

The 10 day program (26 January – 6 February) spread across four cities: Mumbai, Bengaluru, Pune and Ahmedabad. It included a series of workshops, seminars, cultural and business events with opportunities to connect with over 40 globally successful Indian startups, multinationals and mentors before, during and after the visit.

The program aims to foster a 'global mindset from day one' approach to entrepreneurialism and put India front-of-mind for NSW entrepreneurs.

Successful founders and entrepreneurs

The successful applicants were chosen from across NSW who are working in: Agtech, renewable energy, Medtech, Healthtech, SportTech, EdTech, SocialTech, AI, cyber security and advanced manufacturing.

  • Adityapreet Bains - Never Farm, Blacktown, Sydney
  • Alli Varnes - JobGetter, Sydney CBD
  • Andrez Coco - Knowlly, Drummoyne, Sydney
  • Aruna Venkatachalam - Young Change Agents, Wareema, Sydney
  • Ash Kumar - Lucidium Health, Baulkham Hills, Sydney
  • Brad Dolahenty - Wynergy, Tamworth, New England
  • Charbel Moujalli - Wasta, Guildford, Sydney
  • Dane Dobre - gymsym, Olympic Park, Sydney
  • Elisa Lillicrap - InXplore, Sydney CBD
  • Eva Sheliukhina - Bravi, Bellevue Hill, Sydney
  • Georgia Adams - Aaro, Pymble, Sydney
  • Harriet McMicking - Tipi Interiors (Tipi Shoppers), Orange, Central West
  • Himal Kumar - Canopus Networks, Kensington, Sydney
  • Jake Eaglesham - Rugby Matcher, Wagga Wagga, Riverina
  • James Bradley - Diffuse Energy, Corlette, Central Coast
  • Leonardo Rocker - Rocketeer (Brite Child), Austinmer, Wollongong
  • Lucy Allen - Stitch Hub, Artarmon, Sydney
  • Mackenzie Bond - Outback Wings, Coolamon, Riverina
  • Marley Palin - Hatch Health, Neutral Bay, Sydney
  • Mitaanshu Agarwal - EduChamp, Neutral Bay, Sydney
  • Patricia Kaziro - Radiate Coaching (innerCIRCLE6), Stanmore, Sydney
  • Peter Critch - Compost Central, Tyagarah, Northern Rivers
  • Richard Allman - Big Scrub Mushrooms, Lismore Heights, Northern Rivers
  • Robert Gorkin - Eudaemon Technologies, Sydney
  • Robert Lean - Uptrekker, Forest Lodge, Sydney
  • Rodney Slack-smith - Biotics, Burren Junction, New England
  • Sandra Pires - Yesterday’s Stories, Wollongong, Illawarra
  • Scott McKeon - Espresso Displays, Ryde, Sydney
  • Seth Gordon - Moffat Falls, Armidale, New England
  • Tim Klapdor - 26Fifty (ChickOn), Albury, Riverina
  • Todd Sotheren - Hactivate, Byron Bay, Northern Rivers
  • Yogesh Kumaravel - CricDoc - Broken Hill, Western NSW

For more information about the program and the successful applicants, visit the Sydney School of Entrepreneurship.